Letos si připomínáme 85. výročí tragické události z počátku druhé světové války.
Památník příslušníků jednotek SOS (členů finanční stráže) Jana Teichmanna a Václava Kozla, kteří padli 22. září 1938 při přestřelce, stojí u silnice II/264 poblíž železničního přejezdu v Dolním Podluží.
Stráž obrany státu (SOS) byl speciální bezpečnostní sbor založený na základě vládního nařízení č. 270/1936 sb. (schváleno 23. října 1936), jenž existoval a působil v letech 1936 až 1939. Za mírového stavu fungovaly jednotky Stráže obrany státu jen rámcově, přičemž její příslušníci (podle zkratky SOS přezdívaní „sosáci“) vykonávali svou běžnou službu u četnictva, finanční stráže a státní policie, v případě ohrožení bezpečnosti republiky však byly aktivovány a doplněny o záložníky s trvalým bydlištěm v blízkosti nasazení. Při bojích mezi zářím 1938 a březnem 1939 přišlo o život 84 příslušníků SOS a 270 utrpělo zranění
Boje o Šluknovský výběžek byla série ozbrojených srážek mezi příslušníky Sudetoněmeckého dobrovolnického sboru (SdF) na straně jedné a oddíly Stráže obrany státu (SOS) a československé armády na straně druhé. Ke střetnutím došlo v období od 21. do 24. září 1938. Přestože se čs. branné moci podařilo znovu získat kontrolu nad Šluknovským výběžkem v oblasti Sudet, výsledkem bojů byla ztráta kontroly nad tímto územím zaviněná vyhlášením mobilizace.
Mohutný kamenný památník, v podobě československého hraničního orientačního sloupu se znakem lva a pamětní deskou, doplněný podstavcem s čepicí, kamennými sloupky a nádobami na květinovou výzdobu, byl odhalen v září roku 1945.
Jan Teichmann a Václav Kozel jsou pochováni na městském hřbitově ve Varnsdorfu.
Boje o Šluknovský výběžek - Wikiwand
Památky - Oficiální stránky obce Dolní Podluží (dolnipodluzi.cz)
NETEČE VÁM VODA?
NEJDE VÁM ELEKTŘINA?
NEJDE VÁM PLYN?
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:38
TÝDEN:2275
CELKEM:1488404