Zůstaňte s námi v kontaktu. Můžete se zde registrovat k odběru novinek e-mailem.
Úřední hodiny: Pondělí 8-12 a 13-17 hod., středa 8-12 a 13-17 hod. V neúřední dny lze domluvit schůzku individuálně.
Kino bylo postaveno v roce 1928-9. Významnější rekonstrukcí prošlo v letech 1979 a 1985.
Kino je stále v provozu, promítá filmy ve vysoké kvalitě obrazu i zvuku (Sony Digital Cinema 4K RealD 3D).
Vedle vlastního kinosálu se v budově nachází i bývalá kinokavárna, která nyní slouží jako prostor pro komunitní setkávání. Místní spolky a obec zde pořádají různá setkání, ať už vzdělávacího či společenského charakteru a rovněž se zde konají i soukromé oslavy významných rodinných událostí.
foto: Facebook Bio Luž
HISTORIE
Prvorepubliková stavba kina byla v provozu od roku 1929. Původní interiér kavárny v 1. patře byl vybaven soudobým nábytkem. U oken podél fasádní stěny ale i podél zdi sousedící s promítací místností bývaly umístěny čalouněné lavice. Uprostřed sálu byly kulaté kavárenské stolky s dřevěnými židličkami. Původní vstupní dvoukřídlé dveře byly prosklené a tudíž propouštěly i světlo z jihu z osvětleného schodišťového prostoru. Výdejní okénko z kuchyně bylo vizuálně kryté před pohledy z pobytové části dřevěným paravánem. Prostor byl nasvícen stropními spuštěnými světly a centrálním lustrem. Restaurace byla vytápěna násypnými kamny umístěnými u vstupních dveří. Podlaha v celém sále byla provedena z dřevěných vlysů v rybinovitém vzoru a zachovala se dodnes. Na stropě byl výmalbou proveden oválný obrazec.
KONCEPČNÍ ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ
Během úvah o řešení komunitního prostoru bylo přihlédnuto k praktickým aspektům, estetice i k historii samotné budovy. Vybudovaný prostor pro setkávání bude sloužit pro komunitní setkávání při projednávání rozvojových záměrů v rámci obce Dolní Podluží, k činnosti spolků působících na území obce, k oslavám pořádaných v rámci komunity. Původní prvorepubliková atmosféra je navozena v interiéru v detailech ať už jde o zachování původní podlahy, obnovení vstupních dveří, výběr židlí a světel podobných původnímu vybavení či oblých jemných detailů. Funkční zóny jsou symbolicky rozlišeny i v barevném a materiálovém řešení podlah. Návrhem je zvýrazněna symetričnost původního prostoru, kterou umocňuje i barevné obnovení centrálního stropního oválu, který byl součástí původního interiéru z doby První republiky. Navržené vybavení a nábytek jsou vybrány s ohledem na funkčnost, trvanlivost a variabilitu. Čtvercové jídelní stoly se možné rozmístit v různá uspořádání. Závěsy podél promítací stěny je možné stáhnout k lavicím a využít tak volné rohy pro pověšení kabátů např. v zimním období, zatímco pro jiné případy je možné jimi šatní tyče schovat. V prostoru podia je myšleno v návrhu na přípravu instalací pro projektor, promítací plátno, zásuvky pro různé elektrické nástroje a napojení na celé audio ozvučení prostoru.
Prezentace projektu rekonstrukce pro komunitní projednání (3.33 MB)
NETEČE VÁM VODA?
NEJDE VÁM ELEKTŘINA?
NEJDE VÁM PLYN?
Návštěvnost:
ONLINE: 6
DNES: 71
TÝDEN: 819
CELKEM: 1040332